Кавова традиція

кримських татар

Цього року ми відзначаємо
15-річчя приєднання України до Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини.

Нам надзвичайно приємно вітати в нашому проєкті «Сенси, що обʼєднують» кримськотатарського та українського журналіста, сценариста, продюсера, автора документальних проєктів телеканалу 1+1 Україна — Акіма Галімова


«Українська та кримськотатарська нематеріальна культурна спадщина — це скарбниця знань, живих практик та звичаїв, що прийшли до нас як мудрість поколінь, є живим вираженням нашої ідентичності і цінностей, якими ми пишаємося та старанно дбаємо про їх збереження».

Акім Галімов, продюсер 1+1 media, автор і ведучий проєкту «Реальна історія»


Кава займає особливе місце в житті кримських татар. І не лише тому, що традиції її вживання у нашого народу нараховують майже пів тисячоліття. А ще й тому, що в результаті її тривалої популярності, на півострові виникла неповторна та самобутня кавова культура, що багато віків дозволяла демонструвати гостинність та підтримувати родинні звʼязки.

Все, чому ми приділяємо увагу щоденно, рано чи пізно перетворюється на маленькі ритуали. Цей вислів максимально пасує до кави, приготування якої стало важливою частиною звичаїв і сімейних традицій в Криму. За горнятком цього чудового напою, кримські татари поколіннями частували гостей, укладали угоди чи планували майбутнє. Скільки історій було розказано в затишній атмосфері кримських кавʼярень? А скільки розмов кава зробила відвертішими? Ніхто вже й не порахує…

Чашка роботи Марини Курукчі

Байрам кʼавесі

Святкова кава, яка подається з нагоди відвідування рідних на великі релігійні свята Курбан і Ораза байрам. У ці дні, молодь приходить до старшого покоління з привітаннями та побажаннями здоровʼя, а їх візити супроводжуються частуванням кавою та солодощами.

Келін кʼавесі

Кава від нареченої. Її заварює дівчина наступного ранку після весілля, коли приймає гостей у домі свого чоловіка. За звичаєм, у цей день до молодят прибувають родичі, яких частують кавою та солодощами. Через те, що батьки молодої не беруть участь у візиті, він стає менш офіційним, що дає змогу відпочити від весільної метушні, зблизити родичів між собою та чудово провести час.

Багато століть тому у кримськотатарських кавʼярнях існувала  практика «підвішеної кави» — традиція сплатити зайву чашку кави, щоб нею змогла скористуватися інша нужденна людина.

Козʼайдин кʼавесі

Кава з приводу радісної звістки. Нею пригощають близьких для того, щоб поділитись хорошими новинами та сімейними успіхами. Такими, як народження дитини, важлива покупка, здобуття освіти, тощо. Ця кава є можливістю подякувати один одному за підтримку, розділити радість з близькими та проявити солідарність у громаді.

Таріль роботи Едема Ганієва

Хошкельді кʼавесі

Привітальна кава, що створює настрій для теплої розмови та відпочинку, які проявляються через увагу до гостя. Вона подається під час візиту гостей, прийняття яких супроводжується душевною розмовою під звуки перетирання кавових зернят ручним млинком кʼаве дегірмен. Сама розмова відбувається повільно і розмірено. Ввічливі господарі ведуть її так, щоб гість обовʼязково пройшов коло важливих для нього тем, неодмінно зупинившись на здоровʼї рідних, домашніх новинах чи успіхах дітей.

Саба кʼавесі

Ранкова кава в родинному колі. Вона дає можливість зібратись за одним столом. Створити комфортну атмосферу, у якій сімʼя складає плани, ділиться ідеями та налаштовується на важливі справи протягом важкого дня. Ця кава особливо цінна для нас тим, що родина має змогу проявити шану і підтримку один до одного, поговорити про здоровʼя й самопочуття старшого покоління, розвʼязувати важливі питання, що стосуються всіх нас.

Навіть на такій маленькій  кавовій чашці можна зашифрувати неймовірно важливі сенси через орнамент «Орьнек» — побажання  щастя, злагоди та гармонії в родині.

Тож, як прийнято готувати справжню кримськотатарську каву?

Для початку, доведеться дуже дрібно змолоти обсмажені кавові зерна, в чому неодмінно допоможе спеціальний мідний млинок каве дегірмен. Впоравшись з цим, засипте каву в розігріту мідну джезве та залийте її водою. Поставлена на  вогонь кава поступово доводиться майже до кипіння, про що свідчить густа та запашна пінка — її неодмінна впізнавана візитівка.

Отже, рецептом справжньої кримськотатарської кави ми вас забезпечили. За вами залишились найголовніші компоненти — хороша компанія та щирі розмови.

Смачного! Афієтлер олсун!

Запрошуємо вас в подорож через світ краси та виразності, де обʼєднуючі сенси стають видимими через обʼєктив талановитої фотохудожниці Катерини Гузь.

Автори тексту: Есма Аджієва, Олексій Савченко

Next
Next

Традиційне вбрання кримської татарки