Що таке Орьнек?

«Орьнек» — так називається традиційний орнамент кримських татар — народу, що сформувався на території Кримського півострова.

З появою Кримського ханства у середині 15 століття самобутнє орнаментальне мистецтво кримських татар розквітнуло і по сьогоднішній день продовжується на кримській землі.

Особливістю функціонування «Орьнек» є розуміння значення символів майстрами, які компонують з них змістовні орнаментальні композиції. У свою чергу, «споживачі» їхнього мистецтва із середовища кримських татар не лише розуміють суть зображеного, а й замовляють майстрам створення тієї чи іншої композиції з конкретним змістом.

Поширеними символами є зображення рослин, які означають людей різної статі та віку – наприклад, троянда символізує заміжню  жінку, тополя або кипарис – чоловіка, тюльпан – чоловіка або юнака, мигдальний горіх – незаміжню дівчину, зображення гвоздики – знак літньої людини, символ мудрості, життєвого досвіду.

Символізм зображуваних рослинних орнаментів завжди підкреслюється наданням їм незвичної кольорової гами. Зустрічаються цікаві поєднання символів, коли, наприклад, тюльпан зображується всередині троянди, що символізує любов чоловіка та жінки або їхнє весілля. Велику кількість становлять символи-обереги.

До середини ХХ століття створенням орнаментальних композицій для вишивки та ткацтва займалися професійні малювальниці, які звалися нагкаш. Зараз кожен майстер створює свої орнаментальні композиції самостійно.

Геометризовані орнаменти домінують у ткацтві, наприклад, там можемо зустріти знак «ромб», який кримськотатарською мовою зветься «кобек», що дослівно означає «пуп» і символізує жіноче черево.

Відродження Орьнек

Внаслідок депортації кримськотатарського народу у 1944 році з Криму до країн Центральної Азії, мистецтво створення орнаментів, як і народні ремесла кримських татар загалом, прийшли до занепаду.

Після повернення кримських татар на рідну землю, в Крим, у 1990 році відбулося перше групове навчання з кримськотатарської вишивки та побудови орнаментальних композицій. Навчанння провела для 12 дівчат найстарша кримськотатарська спадкова вишивальниця Зулейха Бекірова (1913-1999), племінниця видатної малювальниці-нагкаш Адавіє Ефендієвої, авторки біля 800 малюнків орнаментальних композицій для вишивки.

Ключова роль у відродженні та популяризації системи символів «Орьнек» належить художнику, мистецтвознавцю, майстру сучасного кримськотатарського декоративного мистецтва Мамуту Чурлу, засновнику та лідеру кримськотатарського творчого об'єднання «Чатир-Даг», автору та куратору проекту «Кримський стиль».

Проект «Кримський стиль», започаткований у 2004 році, направлений на навчання майстрів мові кримськотатарського орнаменту та практиці його застосування при створенні авторських робіт, адаптованих до сучасності, популяризацію творчості учасників проекту шляхом організації виставок в Україні та за кордоном, друкування каталогів, статей у ЗМІ. Творче об’єднання «Чатир-Даг» утворилося зі складу активних учасників проекту «Кримський стиль».

Більшість майстрів, представлених на цьому сайті, є безпосередніми учнями Мамута Чурлу з кримськотатарської орнаменталістики.